Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
303 posty 232 komentarze

Optymista1930

Optymista1930 - Piszę co chcę, z kompromisami słabo.

Reedycja: C.K. Norwid - 'Moja Ojczyzna'

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

https://ostatniakohorta.wordpress.com/2016/02/12/reedycja-c-k-norwid-moja-ojczyzna/

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Dziś napisałbym to inaczej, ale nie zmieniłbym sedna i takie jest chyba sedno wyznawania jakichś wartości – bo nauczyć się można rzeczy, zdobyć umiejętności, doświadczenie. Jednak kto się wróblem urodził kanarkiem nie umrze, czy jakoś tak. Takoż 'zatwardziały' antykomunista z polskiej, patriotycznej rodziny, takim pozostanie człowiekiem; lewus zaś z przodkami w NKWD, PZPR i ORMO, ścieżką hańby podąża po utartych śladach.

Są też prostytutki, typ człowieka o wartościach ludzkich żadnych, za to z właściwością do płynięcia w rynsztoku bez żagla, bo w takich okolicznościach nie potrzeba mieć ani swego zdania, ani własnej woli; baa – trzeba się tej woli wyzbyć i płynąć z prądem, w zamian za dużo zer – dla zer – na koncie, kobiety, wódkę, samochody, itd...

Zera dla ludzkich zer, czyli matrix czasów postwartości, zaczipowani ludzie w służbie zła.

Jak to porównać do czasów przeszłych...? Kiedyś też można było się skurwić i zdradzić, ale jednak świat generalnie i zasadniczo nie nagradzał wiarołomców...Dlaczego...? Dlatego, że dawny świat był chrześcijański, dziś zaś rządzą nim słudzy innego pana, którego 'prawa' zwalczają Prawdę, a państwa satanistyczne im ulegają.

Państwa satanistyczne to chyba dziś większość państw, z unią eufaszystowską na czele, a zgoda na 'prawodawstwo' tych państw, jest po prostu paktem z diabłem.

Ale nie traćmy ducha, bo wiara czyni cuda, zaś jej brak cudów nie czyni. I właśnie z tej przyczyny kłamstwo finalnie przegra.

...Znowu się zagubiłem w gonitwie dygresji, a chciałem po prostu powiedzieć, że dziś, tekst tyczący Norwida napisałbym inaczej, lub w ogóle nie opisywałbym - bo poezja sama przemawia.

Tylko do kogo ma przemawiać poezja w świecie kretynów i dziwek bez dusz...?

W ramach cyklu 'Reedycja', dziś przypominam tekst ze stycznia 2011 i wiersz Norwida 'Moja Ojczyzna', plus przepiękny rysunek poety 'Orzeł na Skale'.

Nie jest to przekaz dla donosicieli z KOD, bo tych co zajęci są zdradą nie sposób nauczyć wierności...ale o tym w oddzielnym tekście wkrótce. Dziś 'pan redaktor' ( tak mnie tytułują udający ogładę KODowcy :) przypomina sam sobie, że słowa mogą coś znaczyć. Tak jak te słowa wielkiego poety, układające się w monolit, z którego jest zbudowana Ojczyzna!

My dziś, żyjemy po to, by Ona była wielka, mocna i prawa w Bogu! Po to żyjemy...

Obczajcie jak mocny jest ten 'polski bandytyzm', którego ni Rus, ni Prus nie dał rady zniszczyć – choć się mocno stara/ł w wieku XIX, XX i XXI:

 

Żyjąc na obczyźnie , z rozdartym sercem , nie bacząc na przyziemne , mierne okoliczności...Dorywcze prace , których się imał , większość życia za granicą...Polski filozof , dramaturg , malarz , eseista ; Poeta wreszcie. Samotnik , niezrozumiany przez współczesnych. Człowiek inteligencją i wrażliwością stawiający się poza nawiasem społeczeństwa...Polak , patriota...

Wiersz "Moja Ojczyzna" Cypriana Kamila Norwida - bo o nim mowa. Trudnego używał języka i w sposób skomplikowany łączył słowa w myśli ,a myśli przekuwał w poezję. Dumny - bo świadomy...Świadomy tego , iż nikt nie odbierze Polakom tej ziemi ukochanej , żadna tyrania , ni kłamstwo nie zniszczy ducha...Pisze o Ojczyźnie , również na sposób duchowy , o tej Ojczyźnie , którą ma się w sercu i która zawsze jest niepodległa...Naprawdę...- mało kto ze współczesnych potrafił wczuć się w ten wyrafinowany ton poetyckiej nawałnicy , w te ostre jak brzytwa stwierdzenia...Te , nie znoszące żadnego kompromisu! Ten wiersz jest sednem każdej niepodległości - i tej państwowej , i Twojej własnej , osobistej...Czytając go wciąż i wciąż , czujesz jak rosną Ci skrzydła i ulatuje lęk...Taki wiersz jest jak dywizja pancerna...Wiedzą to wrogowie , dlatego dziś nie ma w telawizji poezji , teatru - są idiotyczne kabarety i seriale...

Dziedzictwo prawdziwej Europy , cywilizacji łacińskiej - dumnie wypowiadane słowa o pochodzeniu tej Ojczyzny! "Niechże nie uczą mnie...!"..Niechże nie uczą nas...!Blask Słońca słońc - ta Wiara...Ta , która przetrwała wieki już niewoli...Przetrwa zawsze i na zawsze...Oto moja Ojczyzna!

Każda myśl Poety , każda fraza prawie ; poraża głębią przemyśleń i odczuwania , na poziomie wręcz wizjonerskim! Często trzeba się zamknąć w myślach , by móc Norwida odebrać tak , jak na to zasługuje - czyli pełnią siebie...

Piękny rysunek Norwida p.t. "Biały Orzeł na Skale" - niechaj dopełni Wam to mistyczne obcowanie z człowiekiem wolnym!...Tyrani boją się Poetów...Odwrotnie nie!

Styczeń 2011


 

"Moja Ojczyzna"

Kto mi powiada, że moja ojczyzna:
Pola, zieloność, okopy,
Chaty i kwiaty, i sioła — niech wyzna,
Że — to jej stopy.

Dziecka — nikt z ramion matki nie odbiera;
Pacholę — do kolan jej sięga;
Syn — piersi dorósł i ramię podpiera:
To — praw mych księga.

Ojczyzna moja nie stąd wstawa czołem;
Ja ciałem zza Eufratu,
A duchem sponad Chaosu się wziąłem:
Czynsz płacę światu.

Naród mię żaden nie zbawił ni stworzył;
Wieczność pamiętam przed wiekiem;
Klucz Dawidowy usta mi otworzył,
Rzym nazwał człekiem.

Ojczyzny mojej stopy okrwawione
Włosami otrzeć na piasku
Padam: lecz znam jej i twarz, i koronę,
Słońca słońc blasku.

Dziadowie moi nie znali też innej;
Ja nóg jej ręką tykałem;
Sandału rzemień nieraz na nich gminny
Ucałowałem.

Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna,
Bo pola, sioła, okopy
I krew, i ciało, i ta jego blizna
To ślad — lub — stopy.

Paryż, styczeń 1861

C.K. Norwid


Patrzcie, Norwid słowem nie zająknął się o 'tolerancji', 'prawach gejów', 'świeckim państwie', czy kulturze multi! Baa – on po 'faszystowsku' mówi: 'Nie uczcie mię, gdzie ma ojczyzna'...! To skandal! Czy ktoś zgłosi Norwida za szerzenie 'ksenofobii' do 'hejtstop'...?

 

                                                                                                                   Optymista1930


 

KOMENTARZE

 • Autor
  Do kraju tego,gdzie pierwsze ukłony
  Są ,jak odwieczne Chrystusa wyzwani
  ,,Bądz pochwalony"
  Tęskno mi Panie....

  Co mnie obchodzi przede wszystkim mój naród?
  Co mnie obchodzi jego historia i jego plotki?
  Tak plotki.
  Bo ostatecznie wszystko,co wam daje wasza poezja,
  jest plotką,z którą się nie walczy.
  Poezje uważają u was jako półprawdy,jako rzecz,
  w którą się nie wierzy,której się nie ufa,
  na której się nie polega.

  Poezja zaś jest artyzmem.
  Zaś artyzm ma swoją logikę i nieodwołalność
  i jest całą prawdą.

  Konrad
 • Se ne wrati...
  Sztambuch, widać, wskrzeszony został. Ułomny, co prawda, elektroniczny, portalowo-blogerski, ale najprawdziwszy sztambuch z wierszykami o tęsknocie.

  No to jazda, pany, "proszę ładnie się wpisywać i karteczek nie wyrywać"...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930